Kick Boks Ankara
Kickboks Ankara

Kickboks tarihsel olarak Karate, Thai Boks (Tayland Boksu) ve batı boksu sporlarından geliştirilmiş, genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporudur.

Kickboks’un temelleri Asya’da 2000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır.

Japon Kickboks’u 1960’lı, Amerikan Kickboks’u 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Japon Kickboks’u 1993 yılında K1 haline gelmiştir. Tarihsel olarak Kickboks, çeşitli geleneksel stillerin birleşiminden meydana gelmiş karma bir dövüş sporu olarak düşünülebilir. Bu yaklaşım 1970’li yıllardan beri artarak kickboks sporu popüler hale gelmiştir. 1990’lı yıllardan beri ise Kickboks, değişik dövüş tekniklerinin birleşmesiyle karma dövüş sporlarının ortaya çıkmasında  katkıda bulunmuştur.

1976’da Avrupa’da yaygınlaşan Kickboks, WAKO’nun organizasyonlarıyla gelişmeye başlamıştır.  WAKO’nun  Kurucusu Berlin’den Mr. GeorgBruckner’dir. Kendisi 1978’de 18 ülkeden 110 sporcu ile Semi ve Full Contact Karate branşlarında ilk Dünya şampiyonasını düzenleyen kişidir. Sonrasında WAKO ivedilikle yeni dövüş sporları için kuralları ve düzenlemeleri oluşturdu ve dünyada özgün bir Kickboks Federasyonu olarak görevini sürdürdü. Her bir üye ülke her bir ağırlık kategorisinde yalnızca bir sporcu ile temsil edilmekte ve böylelikle en iyi sporcuların katılımı sağlanmaktadır.